David Bronstein (1924-2006)

David Ionovic Bronstein 1924- 2006

5 Aralık 2006 Salı günü, Satranç dünyasının olağanüstü özel kişilerinden, satranç 20. yüzyılının aktörlerinden biri olan 82 yaşındaki David Ionovic Bronstein, Beyaz Rusya’nın Minsk kentinde karısı Tatyana’nın kollarında sonsuzluğa göçtü.

Genç Bronstein’ın satranç dünyasına doğuşu 40’lı yılların sonlarına doğru olmuştu. O dönemin dünya satranç şampiyonluğu için mücadele eden, dünyanın en kuvvetli satranççılarından biriydi. 1951’de, Botvinik’le dünya şampiyonluğu maçına kadar yükselmiş ve neredeyse maçı alacaktı. Ancak komplo teorisi söylentilerinin karıştığı 23. oyunu kaybederek dünya şampiyonları listesinde yer alma şansını yitirdi. Bronstein şablondan uzak özgün satranç oyunuyla, satranca olağanüstü özgün fikirler kazandırdı.

Yazının devamı

Reklamlar

About Slonmaster

Ben Satrancın pek çok alanına ilgi duyan bir satranç meraklısıyım; şöyle ki bu alanlar: Satranç eğitimi, kitapları aktüalitesi, tarihi, satranç malzemeleri, tarihsel veya güncel satrançla ilgili fotoğraflar; bunun gibi pek çok şey; niyetim satrançla ilgili pek çok şeyin bulunduğu bir blog oluşturmak.. Murat Nemutlu
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s